Najnowsze komentarze
  Partnerzy

  Przed wiekami

  Jeśli ktoś interesuje się historią to zapewne wie, kto wymyślił papier i jak się to wszystko zaczęło. Jak wiemy to, co nowe przyszło do nas ze wschodu i to właśnie tam pojawił się pierwszy papier. Jego produkcja nie była taka jak dzisiaj, bo nie było takich możliwości, ale weźmy tylko to pod uwagę, że zanim Europa dogoniła Chiny i wiedziała jak produkować papier minęło kilkanaście wieków. To ogromna ilość czasu, który pozwoliła Chińczykom doprowadzić produkcję papieru do perfekcji. Oczywiście jak na ówczesne czasy, ale wtedy niewiele osób pisało i czytało, dlatego papier nie był tak powszechnie stosowany. Papier ma około dwóch tysięcy lat i przez ten czas przeszedł bardzo długą drogę. Rozszyfrowanie jego składu i tego jak się go produkuje zajęło nam lekko tysiąc lat. Dzisiaj nic nie jest wstanie wytrzymać kilku miesięcy, a wtedy technologie Chin były tak dalekie od naszych, że nie byliśmy wstanie nic z tym zrobić. Dobrze, że przed wiekami ktoś wymyślił papier, ale zapewne nie spodziewał się, że będzie on tak ważny dla dzisiejszych ludzi. Tak samo nikt nie wpadł na to, że ktoś będzie dla własnych korzyści wycinał tysiące hektarów lasów żeby mieć papier toaletowy i książkę do czytania.

  Z czego robi się papier?

  Na pewno głównym surowcem wykorzystywanym do produkcji papieru jest drewno, ale czy zastanawialiśmy się jakie gatunki drewna są najlepsze do tego zadania? Wszyscy znamy sosnę, która jest wykorzystywana do produkcji, ale jak się okazuje nie tylko ona będzie trafiała do przemielenia na masę. Po za nią można spotkać takie gatunki drewna jak topola, świerk, brzoza, a nawet jodła. Drewno, które trafia do produkcji musi być bardzo dobrze okorowane i zmielone na miazgę. Tym samym powstaje masa celulozowa, która jest wykorzystywana do produkcji drewna. Drewno, które jest poddawane obróbce mechanicznej daje tak zwany ścier drzewny. Można go podzielić na kilka rodzajów. Pierwszy z nich to ścier biały, w którym znajduje się bardzo dużo drewna świerkowego. Kolejny rodzaj to ścier brązowy, w którym znajduje się w przeważającej ilości drewno sosnowe. Ostatni z typów to ścier chemiczny, który powstaje w momencie poddawania przywiezionego drewna specjalnej impregnacji. Jak widać produkowanie papieru nie jest łatwym zadaniem i zapewne gdybyśmy kiedyś poszli do takiej fabryki to później nieco inaczej patrzylibyśmy na wyrzucane przez nas niepotrzebne kartki papieru. Produkcja jest skomplikowana, ale papier jest tani, bo pozwalają na to nowe technologie.

  Papier

  Papier ma dzisiaj tak szerokie zastosowanie, że nie ma się co dziwić, że jego produkcja idzie pełną parą. Nie dziwmy się, że cały czas udoskonalanie są metody produkcyjne papieru, bo ludzie stają się wymagający i chcą mieć coraz lepszą jakość papieru. To rzutuje na to ile się go produkuje i ile wycina drzew. Szkoda, że nie korzystamy z makulatury, a ciągle wycinamy nowe lasy żeby mieć więcej i więcej papieru. Człowiek staje się bardzo krótkowzroczny i zamiast korzystać z ekologicznego papieru chce mieć gładki, biały i lśniący papier, który jak mu nie pasuje to wyrzuci do kosza. Producenci papieru na całym świecie starają się wprowadzać nowe technologie, które obniżają koszty produkcji, bo to przekłada się na sprzedaż papieru. Gdyby papier wytwarzało tak jak przed wiekami to jego cena byłaby bardzo wysoka. Oczywiście miałoby to swoje plusy i minusy. Plusem byłoby to, że bardziej szanowalibyśmy każdą kartkę papieru, ale z drugiej strony nie byłoby takich opakowań, tylu książek i innych gadżetów, bez których nie potrafimy dzisiaj normalnie żyć. Człowiek szybko się przyzwyczaił do tego wszystkiego i nie chce tego zamieniać na nic innego. Papier jest niezbędne i wiemy o tym wszyscy, kiedy nam go zabraknie.

  Sposób produkcji papieru

  Dzisiejsze metody produkowania papieru należą do trudnych procesów, a zarazem nowoczesnych procesów. Powszechnie stosowane są tutaj różne specjalne maszyny. Celem jest maksymalne wykorzystanie materiału bazowego. Jest nim najczęściej masa włóknista, która jest poddawana konkretnym działaniom w celu otrzymania produktu o określonych parametrach. Wykonywane są takie czynności jak między innymi odpowiednie formowanie masy na specjalnym sicie. Jednak uzyskany w ten sposób produkt nie jest do końca wystarczający, powodem jest jego niska jakość. W celu jej poprawienia, dodaje się odpowiednie substancje wzmacniające. Jeżeli do papieru mają być dodane inne substancje, należy je zaaplikować po przemieleniu. Nazywane są one dodatkami masowymi. Aby móc uzyskać dobry papier końcowy należy jeszcze pozbawić go wody i to bardzo dokładnie. W tym celu stosowana jest maszyna papiernicza i szereg procesów w niej zachodzących. Papier poddawany jest odwadnianiu kilka razy. To w niej dokonywane jest wysuszenie masy ułożonej w specjalne wstęgi. Powierzchnie papieru trzeba jeszcze wyrównać poprzez wygładzarkę. Na samym końcu cała masa musi być schłodzona, poprzez wykorzystanie cylindrów, a następnie ponownie nawinięta.